Tento návod vám poradí ako si vybrať web hosting pre web stránku, je zameraný hlavne na redakčné systémy Joomla a Wordpress, ale tieto všeobecné pravidlá platia pre výber web hostingu pre web stránku bežiacu na akomkoľvek systéme. Na záver vám tiež prináša priamo odporúčanie, ktorý zo slovenských web hostingov pre vašu web stránku si vybrať.
Pri výbere web hostingu si treba dať pozor na tieto veci:
1. Kvalita a cena web hostingu
Kvalitu zistíte ľahko: od známych, podľa recenzií a skúsenosti v diskusiách na internete, podľa úrovne ich web stránky, treba prihliadať aj na veľkosť firmy, lebo v tomto obore spravidla platí, že čím väčší poskytovateľ tým vyššia kvalita (kvalitnejšia technická podpora, prepracovanejšia samoobslužná zóna, kde si budete nastavovať váš web hosting ...).
Cena je u drvivej väčšiny poskytovateľov web hostingu rozdielna len o pár eur mesačne, dôležité je skôr to, aby ste nemali na výber len jeden, dva alebo tri predkonfigurovane balíčky služieb, ale aby ste si mohli službu nakonfigurovať podľa seba / resp. vyberať z väčšieho počtu balíčkov/služieb a tým pádom platili len za to čo potrebujete a až v prípade potreby si balíček zväčšili (cez už spomínanú samoobslužnú zónu).
2. Overenie či web hosting podporuje váš systém, v ktorom máte web stránku
Treba si overiť či web hosting podporuje váš systém, v ktorom máte (plánujete mať) web stránku. Teda či na ňom napríklad Joomla alebo Wordpress beží bez problémov. Môžeme vás ubezpečiť, že väčšina veľkých poskytovateľov už poskytuje plnú podporu pre redakčné systémy a Joomla ani Wordpress im problémy nerobí, treba len pred objednaním služby preklikať ich web stránky a uistiť sa. Dokonca niektorí z poskytovateľov web hostingu už poskytujú cez svoje samoobslužné zóny aj možnosť na jeden klik predinštalovať redakčný systém automatizovane, čiže Joomlu alebo Wordpress tak nahodíte za pár minút.
3. Samoobslužná zóna (tzv. Control Panel)
Ušetríte si veľmi veľa času a nervov ak váš poskytovateľ web hostingu bude mať prepracovanú samoobslužná zóna (tzv. Control Panel) – čiže od objednania domény a web hostingu až po finálne ladenie web hostingu nie je potrebný žiadny zásah technika (nemusíte na nikoho čakať) a všetko si nastavíte za pár sekúnd.
- Okrem iného by ste si mali mať možnosť si sami nastaviť:
Apache, PHP, FTP, podporu pre CMS systémy (ako Joomla a Wordpress), vaše email schránky a DNS záznamy, vytvoriť si datábázu pre web stránku, nástroje ako webftp (kopírovanie súborov na server), phpmyadmin (editácia databázy), webmail (prístup k emailom cez web stránku) ...
- Dobrí poskytovatelia pridajú aj pár extra služieb navyše ako:
Vírus skener, zálohovanie súborov a databázy a možnosť ich obnovy na jedno kliknutie, štatistiky, možnosť nainštalovať redakčné systémy jedným klikom ...
4. Technická podpora
Je dôležité mať možnosť všetko si nastaviť cez samoobslužnú zónu, ale keď sa niekde zaseknete, alebo niečo nefunguje ako má, je dôležité mať možnosť sa obrátiť na technickú podporu 24 hodín denne/7 dní v týždni/365 dní v roku. Je dôležité mať možnosť kontaktovať technickú podporu cez telefón, online chat na web stránke, zadať tiket cez email.
5. Kvalitný web hosting za dobrú cenu - odporúčanie
Svojim zákazníkom môžeme s čistým svedomím odporučiť najväčšieho poskytovateľa web hostingu na Slovensku – spoločnosť WEBSUPPORT (www.websupport.sk), ktorá spĺňa všetky požiadavky na kvalitný web hosting spísané v štyroch bodoch vyššie a navyše, tým, že si viete vybrať z veľkého počtu balíčkov a tie si ešte prispôsobiť, tak dostanete aj jednu z najnižších cien.