Návod ako 8 otázok a odpovedí na to, aké parametre zvoliť pri výbere počítača:
1. Krok: Na čo počítač potrebujem?
Pri výbere počítača si treba položiť základnú otázku, a to na čo počítač budete využívať. Ak len na bežnú prácu alebo emaily a surfovanie po internete, potom vystačíte aj s nižším výkonom a odporúčame kvôli mobilite a skladnosti vybrať notebook (prípadne s externým monitorom, klávesnicou a myškou). Ak na hranie alebo úpravu fotiek a videa potom budete potrebovať výkonný notebook alebo stolový počítač so silným procesorom, dedikovanou (samostatnou) grafickou kartou a s dobrým rozlíšením monitora.
2. Krok: Aký operačný systém vybrať?
Pri voľbe operačného systému, základného programu vášho počítača, máte dve základné možnosti: Windows alebo Apple. Ide skôr o to, čo potrebujete a čo preferujete. Odporúčame pre bežných užívateľov skôr systém Windows, kvôli nižšej cene hardvéru a širšiemu rozšíreniu (ako hardvéru, tak aj programov naň), systém Apple odporúčame hlavne pre špeciálne grafické nasadenia alebo užívateľom, ktorý tento systém už poznajú (napr. už majú telefón Apple) a preferujú ho.
3. Krok: Aký procesor vybrať?
Procesor, je jadrom, motorom, počítača. Výkon procesora predurčuje počet jadier a ich taktovacia frekvencia. Opäť platí, že pre bežnú prácu postačujú základné procesory, pre náročnejšie operácie ako hranie a grafika tie výkonnejšie. Odporúčame pre bežné použitie pozrieť na procesory Intel i3 (menej výkonné procesory bez označenia "i" neodporúčame), pre náročnejšie nasadenie Intel i5 a i7. Procesory od spoločnosti AMD neodporúčame, to čo by ste ušetrili pri kúpe, by ste stratili na nižšom výkone a vyššej spotrebe elektrickej energie.
4. Krok: Koľko operačnej pamäte – RAM je potrebné?
Operačná pamäť, RAM, je úložisko pre dočasnú úschovu dát, s ktorými práve pracuje váš počítač. Pre aktívne a náročnejšie využívanie počítača je odporúčanou kapacitou 8GB a viac, pre menej náročné využitie je optimálny model dnes už minimálne 4GB, ale odporúčame priplatiť si pár desiatok € a vybrať si model s 8GB RAM.
5. Krok: Aký pevný disk – úložný priestor na dáta vybrať?
Pevný disk je úložný priestor pre vaše dáta. Veľkosť pevných diskov je v dnešnej dobe už dostatočne veľká a dá sa ľahko rozšíriť pomocou externého disku, dôležité je ale vybrať správny typ pevného disku. Pre aktívne a náročnejšie využívanie počítača odporúčame rýchly disk SSD, pre ostatné aplikácie je postačujúci aj klasický disk. Náš tip, ale je, že disk s technológiou SSD dokáže výrazne zrýchliť prácu aj s menej výkonným počítačom a ak by sme si mali priplatiť len za jedinú vec bol by to práve SSD disk.
6. Krok: Akú grafickú kartu vybrať?
Máte na výber medzi integrovanou grafickou kartou, tá tvorí súčasť procesora alebo základnej dosky, alebo dedikovanou grafickou kartou, ktorá je samostatným zariadením a prináša vám viacej výkonu, za viacej peňazí a spotrebováva aj elektrickú energiu navyše. Pre bežné použitie mimo hranie najnovších hier a spracovanie grafiky určite odporúčame variantu integrovanej grafickej karty, ktorá plne dostačuje dokonca aj na bežné hranie menej náročných hier.
7. Krok: Aký displej, obrazovku vybrať?
V súčasnosti sa už pri monitoroch v notebookoch odporúčame ako štandard Full HD rozlíšenie 1920 x 1080, stále ale prevládajú hlavne v najlacnejších kategóriách displeje s rozlíšením len HD 1280 x 720. Treba ešte rozlišovať či je povrch displeja lesklý – lepšie podanie farieb, ale vidno každý svetelný odraz alebo matný – trochu menší jas farieb, ale podľa nášho názoru oveľa lepší na bežné každodenné použitie je práve displej s matnou úpravou.
Čo sa týka veľkosti, tak pri notebookoch odporúčame ako najvhodnejšiu voľbu veľkosť displeja 15,6", pri potrebe každodenného prenášnia potom veľkosť 13,3".
8 . Aké ďalšie veci si všímať pri výbere počítača?
Aby ste s počítačom boli spokojný dajte si pri výbere pozor, aby na ňom nechýbali ešte tieto 2 veci:
USB – min 3ks, pričom minimálne jeden by mal byť USB 3.0 typ (rýchlejšie dátové prenosy ako bežne používanáný typ 2.0, medzi vašim počítačom a napr. USB kľúčikom)
HDMI – rozhrania, ktoré tiež slúžia na pripojenie k monitorom, televízorom, projektorom.